„Pagrabinės“ bandelės

 

Adomynės apylinkėse kepamos „Pagrabinės“ bandelės yra autentiškas šio krašto patiekalas, kurio ištakos siekia XVIII a. vidurį.

Seniau tai buvo ne kasdienis valgis.  Manoma, kad jas kepdavo taupumo sumetimais: kiekvieni namai turėjo pieno, sviesto, kiaušinių, miltų. Tereikėjo tik mielių ir cukraus. Tai ir buvo pagrindiniai produktai. Tik vėliau šias bandeles pradėjo skaninti: pridėdavo varškės, aguonų, razinų, cinamono, — čia jau būdavo gaspadinės išmonė.

Kiek pamena seniausios šeimininkės, tokias bandeles kepdavo tik per laidotuves – pagrabus. Tai žmonės taip ir praminė – „Pagrabinės“ bandelės. Paskutinei vakarienei kaimynės sunešdavo kuri miltų, kuri sviesto ar grietinės, tad šeimininkė prikepdavo ir pritroškindavo su padažu karštų bandelių, kuriomis vaišindavo išreikšdami paskutinę pagarbą mirusiajam.

Vėliau bandelėmis ėmė vaišinti ir per metines, krikštynas, o vestuvėse patiekdavo kaip karštą patiekalą antrąją dieną. Vėliau patiekdavo įvairiai – ir prieš mėsišką patiekalą, ir kaip desertą. Bet žmonės visada sakydavo: „neprisivalgykim daug – reikia vietos pasilikti bandelėms“. XX amžiaus viduryje jos tapo tokios populiarios, kad be jų neapsieidavo joks balius Adomynės apylinkėse.

Taigi, šios bandelės patinka mums patiems, o kas paragauja — irgi ilgam atsimena jų skonį. Tad norėdami išsaugoti šį patiekalą pateikėme jį sertifikuoti kaip tautinio paveldo produktą ir 2017 metais komisija patvirtino, kad Adomynės „Pagrabinėms“ bandelėms suteikiamas Lietuvos tautinio kulinarinio paveldo sertifikatas. Maloniai kviečiame jų paragauti – jos kepamos tik Adomynės dvare, niekur kitur jų nerasite!!!