Pėsčiųjų maršrutas „10000 žingsnių gamtos ir kultūros takais“

 

1. Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia

Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia – tarsi didinga pilis, iš tolo puošianti Kupiškio peizažą. Iš kurios pusės bevažiuotumėte į miestą, pirmiausiai išvysite Kupiškio bažnyčios raudonų plytų bokštus. Istorikai mano, kad toje vietoje, kur dabar stovi Kupiškio bažnyčia, buvo senovės lietuvių kulto arba laidojimo vieta. Kasant duobes bažnyčios pamatams buvo rasta keturkampė ąžuolinė dėžė su žmogaus kaulais, surūdijusiu kardu ir senoviniais pinigais. Bažnyčia neogotikinė, halinė (60 x 43 m.), mūrinė, dvibokštė, su 2 zakristijomis. Vidus 3 navų, įrengti 5 altoriai. Statyta 1900–1914 m. ir savo tūriu yra viena didžiausių Lietuvoje.

2. Kupiškio etnografijos muziejus

Kupiškio etnografijos muziejus įsikūręs buvusios parapijinės mokyklos akmens mūro pastate, statytame 1823 m. Tai vienintelis muziejus Lietuvoje, įsteigtas Antrojo pasaulinio karo metais. Muziejuje veikia nuolatinės ekspozicijos. Čia galima pamatyti ne tik XIX a. pab. – XX a. pr. kaimo žmogaus buitį, bet pajusti ir jo būtį, egzistenciją. Atskiras dėmesys skiriamas senovinių kupiškėnų vestuvių tradicijoms. Kupiškio etnografijos muziejus didžiuojasi saugoma seserų Stefanijos, Mikalinos ir Elvyros Glemžaičių surinkta XIX a. – XX a. I pusės tradicinių lietuviškų drabužių ir jų priedų kolekcija bei beveik 4000 metų senumo tauro ragais. Tai didžiausi tauro ragai, rasti Lietuvoje. Muziejaus dokumentų ir spaudinių rinkiniuose sukaupta medžiaga atspindi Kupiškio krašto bendruomenės veiklą. Šiuo metu muziejus vykdo įvairias edukacines veiklas, rengia dailės ir tautodailės, fotografijos ir kitas parodas.

3. Akmenytės šaltinis

1951–1952 metais Kupiškio miesto gelmės buvo tirtos giliais gręžiniais, kurie pasiekė viršutinio devono Šventosios svitos uolienas. Šis šaltinis sruvena iš tuomet išgręžto 88,31 m gylio gręžinio žiočių. Prieš tai šaltinis tryško iš maždaug 3 m ilgio ir 1,5 m pločio duburio, įsiterpusio į Lėvens upės krantą, ir vos kelių metrų ilgio upeliu įsiliejusio į upės tėkmę. Akmenytės pavadinimas kilęs dėl gausaus akmenų kiekio šioje vietovėje. Pasak legendos, šiose vietose velnias nešėsi ant kupros akmenis, kuriuos ir išbarstė Akmenytės pievose. Akmenytės šaltinis yra vietinės reikšmės hidrogeologinis gamtos paveldo objektas Kupiškyje, atspindintis šio krašto gamtinę įvairovę.

4. Kupiškio tvenkinys

Tai ketvirtas pagal dydį dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje. 1984 m. užtvenkus Lėvens upę susiformavo 828 ha ploto ir apie 25 km ilgio dirbtinis vandens tvenkinys. Jis garsėja ir šmaikščių pavadinimų salomis: Uošvės Liežuviu (joje įkurtas dendrologinis parkas) ir Žento Slėptuve. Kupiškio marios – mėgstama kupiškėnų ir svečių poilsio vieta. Kasmet čia vyksta įvairūs sporto renginiai: Kupiškio marių regata, tarptautinės vandens formulių varžybos, Lietuvos ir tarptautinės triatlono varžybos, Lietuvos paplūdimio futbolo čempionatas ir kiti. Čia organizuojamos poledinės žūklės varžybos, vasaros šventės. Pakrantėse įrengtas paplūdimys, 19 poilsiaviečių, sporto aikštelės, automobilių stovėjimo aikštelės, nameliai ant vandens, kelios jaukios kavinukės.

5. Aukštupėnų pirmoji poilsiavietė

Pagrindinė marių poilsiavietė, kurioje yra paplūdimys, elingas, kavinukė „Marių terasa“. Šalia paplūdimio futbolo, paplūdimio tinklinio ir krepšinio aikštelės.

6. Uošvės Liežuvis

Ties Aukštupėnų poilsiaviete esančioje Kupiškio marių saloje, pramintoje Uošvės Liežuviu, įrengtas dendrologinis parkas, kurio plotas – 8,97 ha. Čia auga keliasdešimt rūšių medžių, šalia kurių yra informacinės lentelės. Parko teritorijoje įrengti pėsčiųjų takai (tinkami ir bėgikams, ir dviratininkams), poilsio aikštelės su pavėsinėmis, šiukšlinėmis, tualetais. Šalia – 2 erdvios automobilių stovėjimo aikštelės, informaciniai stendai. Parką pasiekti galima iš Pajuodupės kaimo pusės tiltu arba iš Aukštupėnų poilsiavietės pontoniniu tiltu (šaltuoju metų laiku dėl to, kad nebūtų sutraiškytas ledo, jis nuimamas). Saloje vyksta įvairūs renginiai.

7. Kupiškio (Aukštupėnų) piliakalnis

Piliakalnis stūkso prie pat Kupiškio miesto, netoli Kupiškio marių ir Aukštupėnų kaimo. Jis įrengtas ant masyvios, pailgos aukštumos, kairiajame Lėvens krante. Šiaurine piliakalnio papėde teka Aukštupio upelis. Iš kitų pusių supa pievos. Kultūrinis sluoksnis buvo rastas jo pakraščiuose bei piliakalnio šlaituose. Istorikai mano, kad piliakalnyje buvo medinė bendruomenės pilis-slėptuvė – pati ankstyviausia būsimojo miestelio užuomazga. Seniausiais laikais Kupiškio apylinkėse gyveno baltų gentis – sėliai. Tai buvo pačios piečiausios jų žemės. Manoma, kad Kupiškio piliakalnio įtvirtinimai ar pilis buvo sugriauti jau per pirmuosius ordino kariuomenės žygius apie 1240 metus.

8. Milžinų pėdos ir baltų ženklai

Legenda byloja, kad seniai seniai čia gyvenę du milžinai: vienas Paketurių kaime, o kitas Aukštupėnų kaime. Juos abu skyrė Lėvens upė ir slėnis. Milžinai rūkydami pypkes mėgdavę pasikalbėti. Milžinų pypkės buvusios ilgos ir susisiekdavo toj vietoj, kur dabar yra piliakalnis. Pabaigę rūkyti jie pelenus iškratydavo ten, kur jų pypkės susisiekdavo. Šie milžinai gyvenę tiek ilgai, kad iš jų prikratytų pelenų ir susidarė Kupiškio piliakalnis. Šią legendą mena milžinų skulptūros iš akmens ir medžio bei milžinų pėdos piliakalnio papėdėje.

9. V. Jasinsko akmens skulptūrų parkas

Aplink akmentačio Vytauto Jasinsko namus rasite ne medžius ar gyvatvores, o akmens skulptūrų parką.

10. Nuolatinė ekspozicija „Lietuvos ritinio (ripkos) istorija Kupiškyje“

Vos keliuose Lietuvos miestuose: Plungėje, Vilkaviškyje, Kaune, Kupiškyje ir Šiauliuose profesionaliai tebežaidžiamas šis lietuvių liaudies žaidimas. Kupiškėnai ne vieną kartą tapo respublikos čempionatų nugalėtojais, prizininkais. Kupiškio miesto garbę gina Lietuviško ritinio sporto klubas „Aukštaičiai“. Ekspozicija veikia Kupiškio r. kūno kultūros ir sporto centro patalpose. Čia galima išvysti apdovanojimus, taures bei kitus eksponatus. Ekspozicija veikia darbo dienomis. Savaitgaliais galima apsilankyti tik iš anksto susitarus. Šiltuju metų laiku kviečiame išbandyti pažaisti ripką kartu su edukatoriumi V. Liubomirsku. Dėl šios edukacinės programos kreiptis žemiau nurodytu telefonu.

Atsiliepimų dar nėra. Būkite pirmas!